ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Osoby mające tendencję do wysokiego cukru, a także diabetycy powinni stosować się do kilku podstawowych zaleceń dietetyka dotyczących skutecznego obniżenia cukru we krwi. Chcąc unormować cukier, konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, co nie oznacza, że muszą być to dania mniej smaczne. Jak obniżyć cukier dietą i cieszyć się dobrymi smakami?

Dieta obniżająca cukier bez rezygnacji z pieczywa 

Większość z nas nie wyobraża sobie śniadania i kolacji bez pieczywa. Jest to podstawowy produkt diety większości Polaków. Niektórzy wybierają bułki, inni są z kolei fanami chleba. Współczesne społeczeństwo ma jednak wybór, w piekarniach na półkach pojawia się pieczywo przyrządzone nie tylko ze zwykłej pszennej mąki, ale również żytniej, orkiszowej i przede wszystkim pełnoziarnistej. Dieta na obniżenie poziomu cukru nie jest pozbawiona pieczywa. Znajdziemy w niej chleb, bułki i inne wypieki przygotowane z mąki pełnoziarnistej, czyli z nieoczyszczonych ziaren. Takie pieczywo jest bogate w błonnik, którego potrzebujemy m.in., aby unormować cukier we krwi. Glukoza wzrasta zdecydowanie wolniej, unikamy nagłego skoku cukru. Podobnie jest w przypadku makaronu, zamiast białego wybierajmy ciemny. Przygotowując naleśniki czy omlety, również można użyć mąki pełnoziarnistej, ograniczając tym samym spożycie mąki pszennej białej. Dieta obniżająca cukier nie oznacza konieczności rezygnacji z ulubionych kanapek. Wciąż możemy je jeść, ale częściej sięgajmy po pieczywo pełnoziarniste. Zwracajmy uwagę na jego skład. Nierzadko ciemny kolor nie jest naturalny, a osiągnięty dzięki dodatkowi kakao. Nie jest to najlepszym wyborem.

 

Jak unormować cukier we krwi, jedząc warzywa? 

Podstawowymi składnikami diety na obniżenie poziomu cukru są warzywa. Są bardzo dobrym źródłem błonnika, ale również wielu witamin i minerałów. Najlepiej jeść je na surowo, bez żadnej obróbki termicznej. W przeciwnym razie ich indeks glikemiczny wzrasta, co sprawia, że szybciej podnoszą cukier we krwi. Według zaleceń, chcąc obniżyć cukier, należy jeść przynajmniej pół kilograma warzyw dziennie. Możemy z nich przygotować sałatkę, uzupełnić kolorowe kanapki z pieczywa pełnoziarnistego, wzbogacić obiad czy też przyrządzić smaczny i zdrowy sok. Jeżeli zastanawiasz się, co jeść, aby obniżyć cukier w organizmie i cieszyć się swoimi ulubionymi smakami, zapoznaj się z długą listą warzyw, które w takim stanie można jeść praktycznie bez ograniczeń. Są to zielone ogórki, pomidory, kapusta pekińska i kwaszona, zielona papryka, brokuły, szczaw, szpinak, kabaczek i seler naciowy. Możesz sobie również pozwolić na paprykę czerwoną, marchew, seler, dynię i fasolkę szparagową. Są jednak takie warzywa, których należy unikać. Wśród nich są kukurydza i ziemniaki.

kobieta trzymajaca talerz pelen zielonych warzyw dieta

Pyszne śniadania obniżające cukier – płatki owsiane, orzechy i jogurt naturalny 

Dieta obniżająca cukier to też urozmaicone śniadania i poranne eksperymenty. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się owsianka, którą możemy przygotować na wiele sposobów. Płatki owsiane są bardzo dobrym źródłem błonnika i pomagają w kontroli glikemii. Możemy zalać je gorącą wodą, a następnie uzupełnić jogurtem naturalnym. Ma on niski indeks glikemiczny i na długo zaspokaja głód. Dla cukrzyków szczególnie polecany jest jogurt grecki ze względu na większą ilość białka. Naszą owsiankę warto uzupełnić o orzechy, które poprawiają kontrolę glikemii. Ponadto zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i są źródłem witaminy E. Mają w sobie też błonnik pokarmowy. 

Owsiankę możemy podać z owocami. Są to jednak produkty, które nie służą cukrzykom w dużych ilościach. Nie wszystkie są też dla nich odpowiednie. Starajmy się unikać bananów, winogrona i owoców suszonych. Możemy za to owsiankę przygotować z dodatkiem grejpfruta, truskawek lub poziomek. Takiego śniadania nie słodzimy, słodkości dodają owsiance owoce, które w zupełności wystarczą, aby nadać jej dobrego smaku.

 

Dieta na obniżenie poziomu cukru we krwi bogata w strączki 

Rośliny strączkowe znajdują coraz częściej zastosowanie w wielu dietach, również dla diabetyków i diecie obniżającej cukier. Ponownie doceniono nie tylko ich smak, ale i wartości odżywcze oraz walory zdrowotne. Cechują się niskim indeksem glikemicznym, zawierają dużo błonnika, białka i złożonych węglowodanów. Wśród strączków, którym warto dać szansę i spróbować uzupełnić nimi nasze codzienne dania, są fasola, ciecierzyca i soczewica. Unikamy jednak produktów z puszki, a kupujemy świeże, wymagające obróbki termicznej. W puszkach nierzadko rośliny strączkowe są zatopione w syropach i sosach, w składzie których znajdziemy cukier.

 

Bataty jako zamiennik zwykłych ziemniaków 

Polacy uwielbiają ziemniaki, zarówno w całości, jak też tłuczone, pieczone w mundurkach i w formie łódeczek, przyrządzamy z nich puree oraz placki ziemniaczane i zapiekanki. Nie są najlepsze dla cukrzyków, którzy raczej powinni z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich spożywanie. Zamiast nich w diecie na obniżenie poziomu cukru niech znajdą się bataty, czyli słodkie ziemniaki. Mają niższy indeks glikemiczny niż nasze tradycyjne ziemniaki. Ponadto zawierają węglowodany, wchłaniające się zdecydowanie wolniej. Są bogatsze w błonnik, szczególnie jeżeli chodzi o skórkę, dlatego warto jest je spożywać w całości. 

Występuje wiele odmian batatów. Najpopularniejsze są bataty z pomarańczowym miąższem, zawierają one duże ilości likopenu, przyczyniającego się do ograniczenia ryzyka chorób serca. Ciekawą odmianą są bataty fioletowe, bogate w przeciwutleniacze. Warto ponadto sięgać po wariant żółty, który cechuje się dużą zawartością karotenoidów. Wszystkie odmiany cenione są ponadto za potas, magnez, fosfor, wapń i żelazo. Bataty możemy gotować, piec, dodawać do zup, przygotowywać z nich zapiekanki i placki warzywne. 

Jak unormować cukier we krwi dietą? Co jeść, aby obniżyć skutecznie cukier i zapobiec hiperglikemii? Przede wszystkim zastąp białą mąkę pszenną mąką pełnoziarnistą, wybieraj ciemne pieczywo i makaron. Jedz dużo surowych warzyw, eksperymentuj z płatkami owsianymi, uzupełnij dietę o strączki. Spróbuj też batatów, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych ziemniaków. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny