ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Osoby z migreną są bardziej narażone na nagłe zmiany pogody, niż osoby nie mające tego problemu. Ból głowy przy wysokim i niskim ciśnieniu atmosferycznym może się nasilać, czemu towarzyszą też inne nieprzyjemne dolegliwości. Wzrost i spadek ciśnienia atmosferycznego wywołują ból głowy u osób bez migreny, ale wrażliwych na zmiany, więc przy dolegliwościach neurologicznych jest to szczególnie uciążliwe. Jak radzić sobie ze skutkami oddziaływania pogody na nasz organizm? 

Migrena to nie zwykły ból głowy 

Migrena jest chorobą o podłożu neurologicznym. Objawia się przede wszystkim silnym bólem głowy, któremu towarzyszą również nadwrażliwość na światło, nudności i wymioty. Zazwyczaj ból występuje z jednej strony głowy, w obszarze skroniowym, za gałką oczną. Odczuwany jest jako pulsujący i narastający, jednak nie jest to regułą. U 1/4 chorych na migrenę występują ponadto przemijające objawy neurologiczne, nazywane aurą. W większości przypadków są to objawy wzrokowe, czyli zniekształcenie widzianego obrazu, a także błyski i mroczki przed oczami. Zdarzają się także  zaburzenia ruchowe i werbalne. 

Przyczyny migreny nie są do końca znane. Przypuszcza się jednak, że o jej wystąpieniu decydują uwarunkowania genetyczne. Są czynniki, które jednak wywołują nasilanie się migreny. U kobiet są to m.in. zmiany hormonalne. Ból może być większy przy stresie emocjonalnym i niektórych zapachach, np. intensywnie pachnących perfumach. Dolegliwości migrenowe wywołują ponadto zmiany rytmu snu, codziennych nawyków i warunków atmosferycznych. Szczególnie ciśnienie atmosferyczne, zarówno wysokie, jak też niskie, przyczynia się do pojawienia i nasilenia migreny. Jak stres wpływa na Twoje ciśnienie - czytaj tutaj

Migrena a wysokie ciśnienie atmosferyczne 

Istnieje duża zależność między migreną a wysokim ciśnieniem atmosferycznym. Przy takiej pogodzie meteopaci czują się rozdrażnieni, bardziej zmęczeni i zdekoncentrowani, mogą być też bardziej senni. Wysokie ciśnienie nie oszczędza osób, chorujących na migrenę. Takie warunki zarówno wywołują objawy, jak również je nasilają. Ponadto przy podwyższonym ciśnieniu zwiększa się ciśnienie krwi i jej krzepliwość. To z kolei powoduje, że osoby, mające dodatkowo problemy z układem sercowo-naczyniowym, będą zmagały się z nasilonymi objawami choroby. Nie pomaga ponadto wysokie stężenie pyłów PM2,5, które niekorzystnie wpływają na nasz układ oddechowy. U osób najbardziej wrażliwych pojawiają się uciążliwy kaszel i uczucie podrażnienia gardła. 

Pogoda, w tym ciśnienie, decydują w znacznym stopniu o bólu głowy. Nieprzyjemności z tym związanych doświadczają też osoby, które nie mają problemów z migreną. U niektórych z kolei to właśnie w tym czasie objawia się ona  oraz zostaje zdiagnozowana.

Ból głowy przy niskim ciśnieniu atmosferycznym

Ból głowy występuje bardzo często przy niskim ciśnieniu atmosferycznym. Dzieje się tak, kiedy w ciągu doby zmieni się ono co najmniej o 8 hPa. Meteopaci i osoby z migreną w większości przypadków to odczują. A przy jakim ciśnieniu atmosferycznym boli głowa? Wielu osobom towarzyszy ta dolegliwość przy ciśnieniu poniżej 1000 hPa. Reakcję organizmu potęgują również inne zjawiska, jakie występują w tym czasie. Są to prędkość, ale też kierunek wiatru, opady i temperatura powietrza. Charakterystycznymi objawami niskiego ciśnienia są ból głowy i nasilenie się dolegliwości migrenowych. Pojawiają się też ogólne zmęczenie i nudności. Można zaobserwować obniżenie się koncentracji i zwiększoną senność. U niektórych występują też rozmazany obraz oraz zaburzenia widzenia. Niskie ciśnienie tworzy różnice pomiędzy atmosferą, a zatokami wypełnionymi powietrzem. Objawy są silniej odczuwalne, jeżeli zatoki są zatkane. W czasopiśmie Internal Medicine opublikowano badanie, w którym wykazano zależność pomiędzy niskim ciśnieniem, a migrenowym bólem głowy. U grupy badanych zaobserwowano ból głowy przy niskim ciśnieniu atmosferycznym, a dokładnie jego wpływem na początek i czas trwania migreny. We wnioskach czytamy, że zmiany ciśnienia atmosferycznego mogą zaostrzać bóle głowy u osób z migreną. 

Przy takich warunkach pogodowych występują też inne dolegliwości, które u osób ze skłonnością do migreny mogą w znaczącym stopniu obniżyć samopoczucie i jakość codziennego życia. Są wśród nich bóle stawów, a także obniżenie się ciśnienia krwi. Może to wywoływać zawroty głowy i problemy z widzeniem. 

Sposoby na bóle głowy przy wysokim i niskim ciśnieniu atmosferycznym 

Przy niskim lub wysokim ciśnieniu atmosferycznym migrenowe bóle głowy bardzo trudno jest złagodzić tabletkami przeciwbólowymi. Jeżeli warunki pogodowe nam nie sprzyjają i ciśnienie wyraźnie wzrasta, warto jest pić napary z melisy i lipy o właściwościach obniżających ciśnienie krwi. Nie najlepszym rozwiązaniem jest picie kawy oraz jedzenie potraw z dużą zawartością soli. Kawa może okazać się jednak dobrym wyborem przy niskim ciśnieniu. Należy jednak postępować z nią ostrożnie i zastępować ją też mocniejszą herbatą. Ból głowy przy niskim i wysokim ciśnieniu atmosferycznym można złagodzić spacerem. Świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, poprawiając jego funkcjonowanie w różnych obszarach, również neurologicznych. W regeneracji organizmu pomaga też sen. Warto jest więc przy nagłych zmianach ciśnienia atmosferycznego wydłużyć czas jego trwania. Jeżeli potrzebujesz drzemki w ciągu dnia, nie rezygnuj z niej. Przy niekorzystnych dla naszego samopoczucia warunkach powinniśmy szczególnie zadbać o naszą dietę. Jemy pełnowartościowe śniadanie, unikamy konserwantów i wybieramy potrawy lekkostrawne. 

Na dolegliwości migrenowe pomóc mogą też relaks i odpoczynek. Dobrze jest się poddać relaksacji, koncentrując się na swoim ciele i oddechu. Innymi, aktywniejszymi formami relaksacji sąjoga, masaż i ćwiczenia oddechowe. 

Migrenie towarzyszą bardzo nieprzyjemne dolegliwości, bardzo często uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. W okresie podwyższonego i wyraźnie obniżonego ciśnienia istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się silnego bólu głowy, nudności i wrażliwości na światło. Zadbaj wtedy o siebie w sposób szczególny, postaw na odpoczynek, relaks i sen. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny