ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Taping - pomoc i ulga dla mięśni.

Współczesna fizjoterapia ma nam do zaoferowania wiele możliwości, których to głównym zadaniem jest przynieść pożądany efekt. Wśród dostępnych zabiegów, z pewnością wartym uwagi i bliższego poznania jest taping, zwany inaczej plastrowaniem. Polega on na przyklejaniu na bolące miejsca na skórze specjalnych plastrów, zwanych taśmami kinezjologicznymi. Skąd taka metoda leczenia urazów się wzięła? W jaki sposób okazuje się być tak skuteczna w procesie rehabilitacji różnego rodzaju przypadłości?

Taping - fizjoterapia w nowoczesnym wydaniu

Sam taping jest zabiegiem stosunkowo nowym, bowiem jako pierwszy został on wykorzystany w 2008 roku w Pekinie na Olimpiadzie. W gruncie jednak rzeczy, ta fizjoterapeutyczna metoda powstała dużo wcześniej, bowiem w latach 70 - tych. Opracował ją japoński kręgarz Kenzo Kase. Dziś jest ona praktykowana w środowisku sportowym jako jeden z głównych elementów walki z bólem i wspierania procesu rehabilitacji. Dostępne na rynku taśmy kinezjologiczne są w stanie poradzić sobie z wieloma przypadłościami i problemami ze strony aparatu ruchu i układu mięśniowego. Jedni stawiają na tejpy na kolano, u innych sprawdzają się tejpy na bark. Wykorzystując dostępne na rynku plastry kinezjologiczne, poradzić można sobie z każdą częścią ciała, dając ratunek i pomoc bardzo wielu osobom. 

Na przestrzeni lat wiele się zmieniło w kwestii tapingu. Dawniej takie nieelastyczne taśmy  służyły przede wszystkim do ograniczenia ruchów. Z racji jednak materiału, sprawdzały się krótko i wcale nie spełniały one swoich zadań tak, jak powinny. Dziś tejpy mają zdecydowanie większe zastosowanie. Sprawdzają się przede wszystkim w propriocepcji, a więc w zmyśle orientacji ułożenia części ciała. Dzięki przyklejonym na ciele taśmom możemy wykonywać precyzyjne, niezwykle skoordynowane ruchy, co znacząco wpływa na przyspieszenie procesu rehabilitacji. Taśma kinezjologiczna w medycznym ujęciu, pozwala dokładnie odczuwać miejsce kontuzji, chroniąc jednocześnie daną osobę przed jej nadwyrężeniem. 

Plastry tejpy mają przede wszystkim działać przeciwbólowo oraz przeciwobrzękowo. Dzięki ich zastosowaniu, niweluje się ból, jak również redukuje upośledzenie ruchowe. Jak naklejać plastry kinezjologiczne? Nie można tego zrobić bez odpowiedniej wiedzy, gdyż w takich przypadkach mogą one wyrządzić więcej szkody, niż pożytku. Ich zadaniem jest ściągnięcie skóry ku górze, tak, aby zagwarantować lepsze ukrwienie dla mięśni, które się pod nią znajdują.

mezczyzna w czarnym stroju do cwiczen obklejony tasmami kinezjologicznymi

Kiedy pomaga taśma kinezjologiczna?

Tak naprawdę plastrowanie okazuje się być bardzo pomocne przy wielu kontuzjach, jak również i stanach bólowych. W zależności od konkretnego problemu, fizjoterapeuta stosuje odpowiednią metodę ich naklejenia, tak, aby okazała się być ona jak najbardziej pomocna. 

Bardzo dobrze sprawdzają się tejpy na plecy. Działają one między innymi przeciwbólowo, jak również i rozluźniająco. Dzięki nim można znieść blokady, zwiększyć ruchomość kręgosłupa, jak również i złagodzić problemy z kończynami wywołane bólami odkręgosłupowymi. Stosując plastry na kręgosłup lędźwiowy, szybko, łatwo i co najważniejsze - skutecznie, można poradzić sobie z wieloma poważnymi urazami oraz bólami. Kluczowe znaczenie ma tutaj jedynie wybór odpowiedniego fizjoterapeuty, który na tego typu metodach fizjoterapii się zna. 

W wielu przypadkach, niezawodny okazuje się być taping kończyn dolnych. Jazda na rowerze, bieganie, trening siłowy - każda z tych aktywności może doprowadzić do poważnych urazów i ogromnego bólu. Można więc tutaj zastosować taping kolana, taping stawu skokowego, tejpowanie kostki czy też łydek. Możliwości są tutaj nieograniczone, a działanie nieocenione. Plastry na kolano czy na kostkę, zminimalizują ruch, umożliwią nam swobodniejsze poruszanie się, a do tego okażą się być bardzo pomocne przy szybszym powrocie do formy.

 

Tejpowanie dla sportowców

Na tejpy stawiają przede wszystkim sportowcy. Pomagają one zwalczyć ból podczas wysiłku, jak również i skracają proces powrotu do sprawności. Osoby aktywne narażone są w większym stopniu na stany zapalne w mięśniach, szczególnie, gdy mówimy tutaj o mocnych, wymagających i intensywnych treningach. Mięśnie po takim wysiłku bolą, często też prowadząc do powstawania różnego rodzaju kontuzji. Zastosowanie tapingu okazuje się być więc w wielu sytuacjach kluczowe. Tak naprawdę ich wykorzystanie może okazać się bardzo przydatne przy zwichnięciach kostki, przy skręceniu stawów, urazie mięśni czy też ścięgien. Co więcej, okazują się być także doskonałe w przypadku uszkodzenia kości. Kiedy więc masz problem ze stawem skokowym, tejpowanie kostki okaże się być doskonałym wyborem. Kiedy odczuwasz dyskomfort w stawach kolanowych podczas chodzenia, wówczas taśmy na kolana okażą się być niezawodne. W przypadku, gdy doszło w wyniku upadku do naruszenia ręki, pomocne mogą okazać się tejpy na nadgarstek czy na przykład tapy na bark.

 

Rodzaje tejpów

W zależności od problemu, fizjoterapeuta może zastosować odpowiednie plastry kinezjologiczne, tak, aby móc jak najbardziej skutecznie poradzić sobie z konkretną dolegliwością. I tak wyróżniamy między innymi:

  • elastyczne taśmy kinezjologiczne

Te sprawdzają się przede wszystkim w przypadku problemów z więzadłami, jak również i ze stawami. 

  • nierozciągliwe taśmy kinezjologiczne

Te okazują się być niezawodne do stabilizacji urazów i zmniejszenia ruchomości stawów

  • kompresyjne taśmy kinezjologiczne

Te mają za zadanie zmniejszyć przepływ krwi w konkretnym miejscu wystąpienia problemu. 

 tasma kinezjologiczna action premium syntetyczna jasnoniebieska z logiem 5e

Jedne tejpy należy mocno naciągnąć, inne zupełnie przeciwnie, wymagają tylko odpowiedniego przyklejenia. Przed dokonaniem zamocowania  taśm, należy zadbać o odpowiedni stan skóry. Ta powinna być czysta, pozbawiona olejków i balsamów. Jeśli w danym miejscu występuje owłosienie, warto je zgolić. Im lepiej bowiem zadbamy o skórę przed zabiegiem, tym dłużej taka taśma kinezjologiczna będzie mogła spełniać swoje zadania. Idealnym miejscem, gdzie można takie produkty kupić jest sklep medyczny, który jest w stanie zagwarantować każdemu z klientów jakość, szeroką ofertę i to co najważniejsze najniższą cenę na rynku.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny