ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego przeznaczonego dla dziecka łączy się z wieloma, często trudnymi emocjami. Na decyzję o zakupie składa się wiele kwestii- stopień niepełnosprawności, przeznaczenie, czy budżet. Czym kierować się przy wyborze? Modele jakich firm wziąć pod uwagę?

Kupno wózka inwalidzkiego dla dziecka nie jest łatwą i szybką decyzją, jak wybór nowej pary butów czy nawet telefonu. Przed ostateczną decyzją musicie podjąć wiele pomniejszych, m.in. rozważyć do jakich celów dziecko potrzebuje wózka, które z funkcji wózka najbardziej będą mu potrzebne. Ważne jest, aby dziecko dostało wózek skrojony na miarę, czyli idealnie dopasowany do jego aktualnych potrzeb.

 

Wózek inwalidzki do domu czy na zewnątrz?

Kupując wózek inwalidzki dla dziecka po raz pierwszy, musicie wiedzieć, że o dobrym wyborze decyduje kilka elementów. Pierwszą kwestią jest to do czego ma służyć wózek i gdzie będzie najczęściej używany.

Wózki inwalidzkie podzielić można ze względu na miejsce użytkowania, wtedy wybieramy spośród pokojowych i terenowych. Wózki pokojowe pozwalają na komfortowe poruszanie się po domu. Wśród wózków pokojowych są fotelowe i wielopozycyjne, które pozwalają usadzić dziecko w najlepszej i najkorzystniejszej dla niego pozycji, mogą go także pionizować. Wózki terenowe służą do przemieszczania się poza domem, na dłuższych trasach i na nierównej nawierzchni.

 

Jak najlepiej dopasować wózek?

Dzieciom o niskim stopniu niepełnosprawności, chętnym na aktywne spędzanie czasu poleca się zakup wózka aktywnego ręcznego. Będą się w nim czuli komfortowo oraz nabiorą ochoty na ruszanie się, napinanie i ćwiczenie mięśni.

Podczas dopasowywania takiego wózka zwróćcie uwagę na trzy podstawowe parametry: szerokość siedziska, wysokość oparcia, rodzaj poduszki. Innymi ważnymi elementami są podłokietniki, podnóżki nóg (z jednej czy dwóch płyt), kółka przeciwwywrotne, rodzaje ram, hamulców, kół i sposób składania wózka.

 

Wózek pokojowy czy terenowy?

Jeśli dziecko nie jest w stanie samodzielnie poruszać się na wózku ręcznym, a chce prowadzić aktywne życie, powinniście pomyśleć o kupnie wózka elektrycznego. Do wyboru macie:

  • wózek elektryczny pokojowy (tzw. domowy),
  • wózek terenowy.

Na wózek domowy zdecydujcie się jeśli dziecko będzie korzystać z niego głównie w domu i w najbliższym otoczeniu, np. podczas wyjazdów na zakupy w centrum handlowym czy rehabilitację. Wózki domowe są lżejsze i mniejsze w porównaniu do terenowych. Można je także wygodnie składać, co ważne podczas wyjazdów.

Jeśli jednak dziecko z niepełnosprawnością codziennie jeździ na wózku do szkoły, samodzielnie poruszając się po nierównym i słabo utwardzonym terenie- wybierzcie wózek terenowy z pojemnym akumulatorem i silnikiem o większej mocy. Są one jednak cięższe i większe od wózków domowych oraz nie rozkłada się ich na części. Na szczęście jest jeszcze jedna alternatywa-opcja mieszana, czyli wózki domowo-terenowe.

Jeżeli dziecko będzie spędzało na wózku wiele godzin w ciągu dnia warto wybrać wózek z funkcją pionizacji, która wzmacnia gęstość kości, poprawia krążenie, oddychanie i funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Ostatnią kwestią jest dobranie układu sterującego wózkiem. Zależy on od stopnia sprawności dziecka- czy ma sprawną rękę i nadgarstek, czy porusza tylko palcem, głową albo jedynie nogami. Najbardziej popularny jest układ sterujący z joystickiem. Są też wózki sterowane za pomocą przycisków rozlokowanych w różnych miejscach wózka. Ich rozmieszczenie można dobrać indywidualnie do dziecka, aby zapewnić mu jak największy komfort użytkowania.

chlopiec na wozku 

Wózki inwalidzkie jakiego producenta wybierać?

Wybór wózka inwalidzkiego dla dziecka nie jest łatwą decyzją. Priorytetem powinien być komfort użytkowania, idealne dopasowanie oraz jakość i niezawodność sprzętu. Przeglądając różne modele wózków zwróćcie uwagę na wózki inwalidzkie firmy Vermeiren, która jest jednym z największych producentów wózków inwalidzkich i sprzętu rehabilitacyjnego w Europie. Wózki i sprzęt rehabilitacyjny z logo Vermeiren to wysokiej jakości materiały, nowoczesny proces produkcji, świetny serwis gwarancyjny i dostęp do części zamiennych.

Wózek inwalidzki dla dzieci aktywny Sagitta Kids

Wózek inwalidzki aktywny o konstrukcji na sztywnej ramie z aluminium. Ułatwiający codzienne życie, dzięki niemu wyjście do szkoły, przedszkola czy zabawa na podwórku będzie o wiele łatwiejsza. Polecany dzieciom, które samodzielnie poruszają się na wózku.

Zalety:

  • teleskopowa konstrukcja ramy umożliwia zmianę szerokości siedziska
  • idealnie wyważony środek ciężkości zapewnia precyzyjną zwrotność i łatwość wykonywania manewrów
  • maksymalnie uproszczona konstrukcja, optymalna proporcja elementów
  • lekki i kompaktowy, wykonany z aluminium -całkowita waga razem z kołami tylnymi to 9,5 kg
  • system zmiany środka ciężkości wózka oraz różne kąty nachylenia kół tylnych
  • unikatowy system płynnej zmiany kąta nachylenia oparcia
  • możliwość zmiany napięcia siedziska i oparcia za pomocą taśm velcro
  • trójstopniowa regulacja wysokości oparcia- jest ono wyprofilowane i wykonane z wytrzymałego materiału ułatwiającego wentylację

wózek inwalidzki do samodzielnego poruszania się 

Wózek specjalistyczny dla dzieci Gemini

Wózek ręczny przeznaczony dla dzieci z niepełnosprawnością lub zaburzeniem czynności ruchowej na skutek uszkodzenia mózgu. Specjalistyczny produkt inwalidzki pozwala na regulację pojazdu wedle indywidualnych wymagań.

Zalety:

  • bezpieczna stabilizacja kręgosłupa, miednicy, stóp, tułowia oraz głowy
  • do stosowania zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku
  • wykonany z aluminium, dzięki temu jest lekki i łatwy w transporcie
  • możliwość zmiany kierunku jazdy dziecka twarzą do opiekuna lub zgodnie z kierunkiem jazdy
  • siedzisko, oparcie oraz zagłówek wykonany metodą próżniową z elastycznego neoprenu oraz modyfikowanego granulatu poliestrowego, które nie ulegają spłaszczeniu wraz z długotrwałym użytkowaniem
  • można go spersonalizować według indywidualnych wymagań i predyspozycji
  • możliwość płynnej regulacji kąta nachylenia podnóżków

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny