ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Zapalenie zatok kojarzone jest z silnym bólem zlokalizowanym w obszarze czoła, szczególnie nad oczami. Towarzyszą temu nieprzyjemne objawy, a także osłabienie całego organizmu, co przekłada się na trudności w normalnym funkcjonowaniu. W takim przypadku bardzo dobrą metodą leczenia jest inhalacja zatok w domu oraz coraz częściej wybierana inhalacja zatok nebulizatorem. Jak więc wykorzystać możliwości łagodzenia zatokowych dolegliwości? 

Jak rozpoznać chore zatoki? 

Zanim zastosujemy inhalacje w celu oczyszczenia zatok, należy zweryfikować, czy to właśnie ten obszar układu oddechowego został zainfekowany. Objawy zapalenia zatok są bardzo podobne do objawów, towarzyszących sezonowym infekcjom. Są to zatkany nos, ból gardła i mięśni, podwyższona temperatura i ogólne osłabienie organizmu. Zapalenie może rozwijać się w różnych obszarach, dlatego wyróżniamy zapalenie zatok przynosowych, czołowych, klinowych i sitowych. Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia zatok przynosowych jest ból, który występuje poniżej oczu (zapalenie zatok szczękowych), między oczami lub u nasady nosa (zapalenie zatok sitowych), na całej powierzchni czoła (zapalenie zatok czołowych) lub w tyle głowy i oczodołach (zapalenie zatok klinowych). 

Leczenie zatok inhalacją należy też podjąć w momencie, kiedy bólowi towarzyszą inne objawy zapalenia zatok, w tym zaburzenia węchu, nieustannie zatkany nos, niekiedy nieprzyjemny zapach z ust i ropna wydzielina wydobywająca się z nosa. 

 

Na chore zatoki inhalacje w domu 

Zatoki możemy leczyć domowymi sposobami. Bardzo dobrze sprawdza się parówka na zatoki, która jest znana od wieków. Przygotujemy ją z ogólnodostępnych w każdym domu rzeczy. Potrzebować będziesz większej miski oraz gorącej wody i ręcznika. Miskę napełniamy wodą, pochylamy się nad i nią i nakrywamy głowę ręcznikiem. Bardzo głęboko oddychamy, wdychając powietrze nosem i wydychając ustami. W ten sposób wykonujemy inhalację nosa i zatok. Oczyszczamy zatoki, nawilżamy górne drogi oddechowe i udrażniamy je, dzięki czemu łatwiej się nam oddycha. Ponadto rozrzedzamy zalegającą wydzielinę, która blokuje drogi oddechowe, uniemożliwiając nam wykonywanie pełnych oddechów.Inhalacje na zatoki powinny trwać ok. 10-20 minut. Należy zachować ostrożność, aby się nie poparzyć, tak więc nie nachylamy się zbyt nisko nad miską. Ponadto należy ją postawić na stabilnym podłożu. Możemy także przygotować napar na zatoki, uzupełniając wodę o odpowiednie zioła i olejki eteryczne. Dzięki temu wzbogacimy parę o właściwości sprzyjające leczeniu zatok. 

dziewczynka z maseczka na twarzy podczas inhalacji

Z czego zrobić napar na zatoki?

Zastanawiając się, czym robić inhalacje na zatoki, warto jest skorzystać z domowych i łatwo dostępnych sposobów. Do wody dodaj kilka kropel olejku, który wraz z parą wodną będzie docierał do Twoich dróg oddechowych. Bardzo skuteczne są inhalacje rumiankowe na zatoki. Jest to roślina, która cechuje się właściwościami odkażającymi i przeciwzapalnymi. Inhalacje na zatoki wykonuje się również z dodatkiem olejku tymiankowego, który rozrzedza wydzielinę i łagodzi kaszel. Olejek eukaliptusowy skutecznie udrażnia zatkany nos i ułatwia oddychanie. Drogi oddechowe oczyścisz olejkiem lawendowym, który dodatkowo oddziałuje na nasz organizm odprężająco i relaksująco. Godny uwagi jest też olejek sosnowy o antyseptycznym działaniu i olejek z drzewa herbacianego, działający antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. 

A jakie zioła do inhalacji na zatoki warto dodać do domowej parówki? Uzupełnij miskę z wodą nie tylko olejkami eterycznymi, ale też świeżymi ziołami. Dobrym wyborem będzie lipa o działaniu przeciwzapalnym, nagietek o właściwościach przeciwgrzybiczych i szałwia o działaniu antyseptycznym. 

 

Inhalacja solą fizjologiczną na zatoki

A czym robić inhalacje na zatoki u dzieci? Domowa parówka nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem dla maluchów, ponadto istnieje ryzyko poparzenia, szczególnie u najmłodszych dzieci. W ich przypadku znacznie lepszym rozwiązaniem będzie inhalacja solą fizjologiczną na zatoki, którą wykonujemy z wykorzystaniem specjalnego urządzenia – nebulizatora. Sól fizjologiczna jest bezpiecznym środkiem, który można podawać już niemowlętom, aby udrożnić im zatoki i wspomóc oddychanie. Sól fizjologiczna wykazuje przede wszystkim właściwości nawilżające. Dzięki temu zapobiega wysuszaniu się śluzówki i tym samym łagodzi wszelkie podrażnienia. Inhalacje na zatoki z wykorzystaniem soli fizjologicznej łagodząponadto stany zapalne oraz ból towarzyszący zainfekowanym zatokom. 

 

Inhalacja na zatoki nebulizatorem

Nebulizator to aparat do inhalacji, urządzenie, które jest przeznaczone do bezpośredniego podawania środka do oskrzeli i płuc, a także innych obszarów górnych dróg oddechowych. Można z niego korzystać przy okazji soli fizjologicznej, jednak nie nadaje się do przygotowania naparu z ziół. Nebulizator znalazł swoje zastosowanie także w podawaniu leków w aerozolu. Jest to skuteczny sposób na dostarczenie środka leczniczego do źródła problemu. Inhalator elektryczny na zatoki jest praktycznie bezobsługowy, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdza się u dzieci, dorosłych i seniorów. Urządzenie do inhalacji zatok umożliwia zmniejszenie dawki leku przy jednoczesnym wzroście jego ilości dostarczanej do organizmu. Lek w formie aerozolu nie obciąża żołądka i innych narządów, co odróżnia go od leku w formie tabletek. Ponadto dzieci niechętnie przyjmują syropy i kapsułki, co utrudnia leczenie i dostarcza rodzicom i dziecku dużo stresu. Nebulizatory są przystosowane do potrzeb dziecka. Warto zdecydować się na urządzenie ciche i o płynnej pracy. Inhalator elektryczny na zatoki wyposażony jest też w różne końcówki, w tym maski różnej wielkości, przez co może z niego korzystać cała rodzina. 

Dowiedziałeś się, z czego zrobić parówkę na zatoki, jak przygotować napar z wykorzystaniem ziół i olejków eterycznych oraz czym robić inhalacje na zatoki. A jak często robić inhalacje na zatoki? Taki zabieg można powtarzać codziennie. Jeżeli jego czas skrócimy do 5 minut, warto jest wykonać w ciągu dnia ok. 3 takich sesji.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny