ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Lampy czołowe - na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Lampy czołowe to wyjątkowe wsparcie dla medyków, których codzienna praca wymaga precyzyjnego i dokładnego oświetlenia. Są niezbędne w gabinetach laryngologicznych, stomatologicznych oraz weterynaryjnych. Dzięki lampie czołowej lekarz może przeprowadzić szczegółowe badanie przy zachowaniu pełnej swobody ruchu rąk.

 

Jak wygląda lampa czołowa?

Lampa czołowa - jak wskazuje na to jej nazwa - jest przeznaczona do noszenia na głowie. Źródło światła montowane jest na czepcu profesjonalnym - elastycznym stelażu dostosowanym do kształtu czaszki. Czepiec można dowolnie regulować, dzięki czemu praca z lampą czołową jest nie tylko łatwa, ale także wygodna. W jej konstrukcji wykorzystywane są lekkie materiały, aby medyk nie odczuwał nadmiernego ciężaru.

 

Lampa czołowa - źródło światła

Najważniejszym elementem lampy czołowej jest zamontowane na niej źródło światła. Wyróżniane są jego dwa podstawowe rodzaje: światłowodowe oraz wykorzystujące diody LED.

 

Lampa czołowa światłowodowa

Do działania lampy czołowej światłowodowej niezbędny jest projektor zimnego światła, który zasila urządzenie. Projektor jest połączony z lampą kablem światłowodowym o długości, która nie ogranicza swobody ruchów medyka. Lekarz może także przypiąć przewód do fartucha specjalnym klipsem. Kabel światłowodowy posiada właściwości pozwalające na szybki i bezstratny przekaz sygnału do soczewki. Latarka ma zarówno opcję zmiany położenia w płaszczyźnie pionowej, jak również regulację kąta zbieżności światła. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom światło jest wyjątkowo jasne oraz skupione centralnie w jednym punkcie. W znakomitej większości modeli istnieje możliwość podłączenia kamery CCD, która zapisuje obraz badania. Przykładem tego typu produktu jest czołowa lampa światłowodowa MD1000® na czepcu profesjonalnym marki Heine.

 

Lampa czołowa wykorzystująca diody LED

Diody LED wykorzystywane w lampach czołowych dają światło, które nie zmienia naturalnej kolorystyki badanego miejsca. Temperatura barwowa diod w połączeniu z ich wysokim wskaźnikiem odwzorowania koloru powoduje, że oglądany obiekt nie jest w żaden sposób zniekształcony. Światło nie skupia się w jednym punkcie, ale jest rozproszone i równomiernie rozłożone. Obserwowana powierzchnia nie nagrzewa się, dzięki czemu badanie przebiega w sposób komfortowy także dla pacjenta.

Diody LED cechują się bardzo niskim poborem mocy, co jest szczególnie istotne w przypadku zasilania akumulatorowego. Dodatkowym atutem jest ich niska waga oraz trwałość diody, szacowana na ok. 50 000 godzin pracy.

 lekarz latarka czolo zabieg

Rodzaj zasilania lampy czołowej

Wśród asortymentu lamp czołowych wyróżniane są lampy zasilane sieciowo oraz akumulatorowo.

 

Lampy czołowe zasilane sieciowo

Lampy czołowe zasilane sieciowo nie posiadają ograniczeń czasowych swojej pracy. Do swojego działania wymagają podłączenia do stałego źródła prądu. Kabel łączący lampę z gniazdem elektrycznym ma odpowiednią długość z dodatkową opcją przypięcia przewodu do fartucha lekarskiego. Tego typu rozwiązanie najczęściej stanowi wyposażenie stacjonarnego gabinetu.

 

Lampy czołowe zasilane akumulatorowo

Akumulator w lampie czołowej znacznie zwiększa mobilność medyka, ponieważ działa niezależnie od źródła prądu. Urządzenie wymaga wówczas cyklicznego ładowania. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w nietypowych warunkach, np. w pracy ratownika medycznego. Zazwyczaj stosowane jest połączenie systemu sieciowego oraz akumulatorowego.

 

Sposób ładowania lamp czołowych

Zasilanie i ładowanie lamp czołowych może się odbyć przy użyciu różnych urządzeń. Najprostszą opcją jest standardowy transformator gniazdkowy, który jest podstawowym elementem zestawu lampy czołowej diodowej ml4 led na czepcu profesjonalnym firmy Heine. Lampa czołowa Led microlight 2 posiada natomiast innego rodzaju transformator z dedykowanym wejściem USB.

Bardziej zaawansowaną opcją są akumulatory kieszonkowe, które wydłużają czas pracy na baterii aż do 8,5 godziny. Przykładem tego jest akumulator kieszonkowy mPack, będący częścią zestawu lampy czołowej diodowej. W rozszerzonej wersji lampy Heine w zestawie znajduje się także akumulator na czepiec, który pozwala na pracę urządzenia przez ok. 3,5 godziny. W najbardziej rozbudowanej wersji lampy czołowej diodowej ml4 znajdują się natomiast specjalne baterie mPack UNPLUGGED.

 starsza pani latarka czolo

Waga lampy czołowej

Lampy czołowe mają z reguły stosunkowo lekką konstrukcję, niemniej jednak w przypadku niektórych modeli waga jest ograniczona do absolutnego minimum. Lampa czołowa Led microlight 2 na lekkiej opasce czołowej waży zaledwie 190 gramów. Wygodnym rozwiązaniem jest także lampa Led microlight 2 na ramce okularowej, zakładana jak tradycyjne okulary.

 

Parametry oświetlenia lampy czołowej

Przy wyborze lampy czołowej warto zwrócić uwagę na dodatkowe parametry oświetlenia.

Temperatura barwowa (określana w Kelvinach) pozwala na odróżnienie światła ciepłego od światła zimnego. Światło ciepłe osiąga wartości poniżej 3300 K, natomiast zimne - powyżej 5000 K. Lampy czołowe LED marki Heine przyjmują wartości w przedziale 4000 - 4500 K, dając w ten sposób najbardziej neutralne oświetlenie.

Ważnym parametrem jest także natężenie światła mierzone w luxach, określające jaki strumień świetlny pada na 1km2 powierzchni. Zwiększa się ono i zmniejsza w miarę przybliżania bądź oddalania od badanej powierzchni. W przypadku lamp czołowych Heine wartości lamp LED osiągają wartość 50 000 luxów w odległości pracy 250 mm.

Profesjonalna lampa czołowa powinna mieć także regulator jasności światła oraz pola oświetlenia.

 

Możliwość uzupełnienia o lupy okularowe

Lampy czołowe wielokrotnie mają także możliwość uzupełnienia o lupy okularowe, które pozwalają na powiększenie obrazu i ogląd badanego miejsca z bliska. Jest to szczególnie istotne w pracy stomatologów, laryngologów czy chirurgów, którzy muszą dostrzegać każdy detal.

 

Podsumowanie

Lampy czołowe znacznie usprawniają codzienną pracę medyków. Urządzenie o wysokich parametrach to wieloletnia inwestycja, świadcząca o wyjątkowej jakości usług świadczonych w gabinecie lekarskim.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny