ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Poziom wilgotności powietrza ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, ale również stan naszych mebli i wyposażenia wnętrza. Nie sprzyja nam zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność, w obu przypadkach na pewno silnie to odczujemy, chociaż możemy objawy pomylić z infekcją, przeziębieniem lub osłabieniem organizmu. Jak sprawdzić wilgotność powietrza domowymi sposobami i jak korzystać z profesjonalnych wilgotnościomierzy?

Prawidłowa wilgotność powietrza, czyli jaka? 

Zanim dowiesz się, jak zmierzyć wilgotność w domu, zastanówmy się, jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach, aby dobrze nam się mieszkało. Według norm określane są dwie skrajne wartości. Wilgotność nie powinna być niższa niż 30%, ale też nie wyższa niż 70%. Tak naprawdę najlepsze warunki są wtedy, kiedy wilgoć w powietrzu mieści się w granicach 40-60%. Zdarzają się niewielkie odstępstwa, jednak trzeba pamiętać, że nie powinny one utrzymywać się przez dłuższy czas. Zimą i jesienią możemy zaobserwować nieco niższe wartości, co jest spowodowane rzadszym wietrzeniem mieszkania i ogrzewaniem. Jednak w tym okresie również powinniśmy zadbać, aby wilgotność powietrza osiągała 40%. Latem z kolei, kiedy jest ciepło na zewnątrz, a czasem pada deszcz, co przekłada się na wzrost wilgoci, otwieramy okna, aby świeże powietrze przedostało się do środka. To sprzyja wzrostowi wilgoci powietrza w mieszkaniu. 

Dla wilgotności powietrza w domu duże znaczenie ma temperatura. Powyżej temperatury 23℃ górna wartość spada do 55% i to właśnie w takich warunkach czujemy się najlepiej.

 

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w pokoju, czyli obserwuj siebie i otoczenie 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić wilgotność powietrza domowymi sposobami, zacznij od obserwacji swojego organizmu. Im lepiej go znasz, tym szybciej dostrzeżesz niepokojące zmiany, jakie w nim zachodzą, które są właśnie spowodowane zbyt niską lub zbyt wysoką wilgotnością powietrza. Przy suchym powietrzu odczuwamy suchość w gardle oraz nosie. Śluzówka jest zdecydowanie przesuszona, co przekłada się na trudności z oddychaniem, a także większą podatność na infekcję, ponieważ tracimy barierę ochronną. Pojawia się ponadto drapanie i ból w gardle, a niekiedy gorączka, czyli objawy charakterystyczne dla przeziębienia. Niektóre osoby obserwują u siebie zmiany skórne. Naskórek staje się bardzo wrażliwy, widoczne są na nim zaczerwienienia, mocno przesuszone obszary, czasem nawet drobne ranki. Pieczenie, szczypanie i swędzenie staje się bardzo uciążliwe. 

Jeżeli już chcesz sprawdzić wilgotność powietrza domowymi sposobami, dokładnie zweryfikuj stan swoich ścian i podłóg. Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza sprawia, że pojawiają się na ich powierzchniach pleśń i grzyb. Ponadto na meblach osadzają się krople wody i stają się one wilgotne. Podłoga może się unosić do góry. W takim mieszkaniu pranie schnie znacznie dłużej, a ręczniki w łazience są przez cały czas wilgotne. Czujemy charakterystyczny zapach stęchlizny, który trudno jest pomylić z jakimkolwiek innym.

 

Jak zbadać wilgotność w domu profesjonalnym urządzeniem? 

Wiele osób szukając sposobu, jak zmierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu, decyduje się na zakup profesjonalnego urządzenia, jakim jest wilgotnościomierz, inaczej nazywany higrometrem. Możemy zdecydować się na jeden z kilku rodzajów miernika. Najprostszy w budowie i działaniu jest higrometr włosowy, jest on również najtańszy. Znajdują się w nim włosy ludzkie, końskie lub syntetyczne, które pod wpływem wilgoci zmieniają swoją długość. Jest to urządzenie trwałe i wydajne, jednak mało precyzyjne, istnieje duży margines błędu. Bardziej precyzyjny jest higrometr kondensacyjny, który ustala wilgotność powietrza na podstawie punktu rosy i ciśnienia atmosferycznego. Na jednym z elementów wilgotnościomierza punkt rosy oznacza temperaturę skraplania się pary wodnej. 

Często wybierany jest wilgotnościomierz elektroniczny, inaczej nazywany elektrolitycznym. Jest to urządzenie o bardziej skomplikowanej budowie i zaawansowanym działaniu. Dokonuje pomiarów również innych parametrów, jak ciśnienie czy temperatura. Są bardzo precyzyjne, a odczyt z wyświetlacza jest szybki i zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku innych urządzeń.

termohigrometr na tle rozowych kwiatow

Nawilżaj powietrze 

Należy wiedzieć nie tylko, jak zbadać wilgotność w domu, ale też jak sobie radzić ze zbyt suchym i wilgotnym powietrzem. Jeżeli mamy do czynienia z powietrzem suchym, konieczne jest jego nawilżenie. Wymaga to częstego wietrzenia pomieszczeń, a także kontroli temperatury. Warto jest zawieszać wilgotne ręczniki na kaloryferze, co jednak nie powinno odbywać się zbyt często i być jedynym sposobem na nawilżenie powietrza. Aby mieć pewność, że powietrze jest dobrze nawilżone, stosujemy profesjonalne nawilżacze powietrza. Możemy w ten sposób kontrolować również stan powietrza, ponieważ niektóre urządzenia wyposażone są w specjalne czujniki, umożliwiające dostosowywanie trybu pracy do aktualnych warunków w pomieszczeniu.

 

Osuszaj powietrze 

Wilgotność powietrza może być też podwyższona. W takim przypadku należy sprawdzić, czy powodem nie są wady konstrukcyjne, czyli źle zabezpieczone mury, nieszczelne okna oraz niesprawna wentylacja. To podstawa dobrze zabezpieczonego przed wilgocią domu . W osuszaniu powietrza pomogą Ci ponadto rośliny, które pochłaniają wilgoć, wśród nich są bluszcz oraz paproć. Najlepszym jednak wyborem będzie zakup osuszacza powietrza. Może być to prosty pochłaniacz wilgoci z wymiennym granulatem lub elektroniczne urządzenie o bardziej zaawansowanym działaniu. Zmień ponadto swoje codzienne nawyki. Gotuj wodę w garnku z przykrywką, zmniejsz temperaturę kąpieli, a także jej długość. 

Jak sprawdzić wilgotność powietrza domowymi sposobami? Sprawdź, czy nie masz charakterystycznych objawów dla suchego powietrza, czyli kaszlu, podrażnienia gardła i zaczerwienienia skóry. Jeżeli wilgotność przekracza górną normę, może na ścianach pojawić się pleśń, a w pomieszczeniach zapach stęchlizny. Najskuteczniejszym sposobem jest jednak skorzystanie z profesjonalnego wilgotnościomierza. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny