ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza, którym oddychają nasze dzieci jest nie do przecenienia. W sezonie grzewczym, gdy powietrze jest przesuszone, warto wspomagać się nawilżaczami powietrza. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu dla naszego dziecka? Już podpowiadamy!

Jakość powietrza ma znaczenie

Poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu powinien wahać się od 40 do 60%. Wtedy czujemy się komfortowo. Często, zwłaszcza zimą, jest on jednak zbyt niski. Jak to rozpoznać? Kiedy u nas lub u naszych dzieci zaczynają pojawiać się nieprzyjemne dolegliwości, jak np. przesuszona skóra, ból gardła, kaszel, a nawet katar to niekoniecznie są to objawy przeziębienia. Bóle głowy czy problemy ze snem dodatkowo mogą potęgować problem. Powodem może być kiepska jakość powietrza, którym oddychamy w mieszkaniu. Odpowiedni nawilżacz powietrza  może rozwiązać ten problem.

 

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nasze babcie suszyły pranie na grzejnikach, żeby bardziej nawilżyć powietrze w pomieszczeniu. Na szczęście my możemy mieć stały odpowiedni poziom wilgotności powietrza i to bez stosów piętrzącego się prania. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu nawilżacza do pokoju naszego maluszka, warto poznać podstawowe parametry i typy tych urządzeń. Oferta jest szeroka, jednak najdroższy model wcale nie gwarantuje nam największego zadowolenia.

Najpopularniejsze są nawilżacze powietrza parowe, które działają dzięki energii elektrycznej. W zbiorniku umieszczamy wodę, która jest podgrzewana do wysokiej temperatury. Tak powstaje ciepła mgiełka w postaci pary wodnej, rozprzestrzeniająca się po pomieszczeniu. Parowy nawilżacz powietrza, dzięki wysokiej temperaturze, dodatkowo oczyszcza powietrze z drobnoustrojów i alergenów. Czy sprawdzi się on jednak w dziecięcym pokoju? Zwróćmy uwagę na poziom hałasu- często wynosi on ok. 30 dB. Nawilżacze powietrza parowe są więc dość głośne w porównaniu z innymi tego typu urządzeniami. Łatwy dostęp do gorącej wody to dodatkowo duże ryzyko poparzenia, a więc lepiej umieścić taki nawilżacz powietrza w miejscu niedostępnym dla dzieci. 

Zdecydowanie cichsze są nawilżacze powietrza ultradźwiękowe. Emitowane przez nie ultradźwięki są niesłyszalne przez człowieka...ale dla zwierząt już tak. Pomyślcie o tym, jeżeli macie w domu psa, kota czy chomika. Działanie urządzenia bazuje na ultradźwiękach rozbijających cząsteczki wody, w ten sposób powstaje mgiełka. Powietrze nie jest w nich podgrzewane, a więc urządzenie nie oczyszcza powietrza z drobnoustrojów, jest za to bezpieczne dla dzieci. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza jest cichy, może osiągać poziom hałasu nawet poniżej 26 dB. Warto więc wziąć pod  uwagę modele tego typu rozważając kupno nawilżacza powietrza do pokoju dziecka.

Cichym i bezpiecznym dla dzieci (a dodatkowo nieprzeszkadzającym zwierzętom) jest również nawilżacz ewaporacyjny. Powietrze w pokoju jest przez niego pochłaniane, a następnie wypuszczane jako chłodna mgiełka. Nie emituje on hałasu, jest energooszczędny i bardzo wydajny.

nawilzacz powietrza ustawiony na plecionym koszu na tle zielonych kwiatow

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

Można też pójść krok dalej i pomyśleć o kupnie oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania. Takie urządzenia poprawiają parametry powietrza i pozwalają oddychać powietrzem czystym i właściwie nawilżonym. Świetnie sprawdzą się one w pokoju niemowląt i małych dzieci. Taki oczyszczacz powietrza często wyposażony jest w filtr HEPA, który jest w stanie pozbyć się aż 99,97% drobnoustrojów, grzybów, pleśni, i pierwotniaków. Urządzenia dedykowane są więc w szczególności dla alergików oraz osób wrażliwych na wszelkie alergeny oraz smog. Oczyszczacz powietrza przyda się również w domu, w którym jedno z rodziców jest palaczem, pomaga on pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i szkodliwych substancji zawartych w papierosach.

 

Wielkość pomieszczenia ważna przy wyborze mocy urządzenia

Wybierając nawilżacz powietrza do pokoju dziecka, zwróćcie uwagę również na inne parametry. Ważna jest powierzchnia pokoju, w której ma działać urządzenie, bo to pomoże określić jego wydajność. Sprawdźcie też pojemność zbiornika na wodę. Im jest on większy i ma większą pojemność, tym rzadziej musimy go uzupełniać. Optymalnym wyborem jest nawilżacz powietrza z pojemnikiem ok. 5 l. Kolejnymi kryteriami są energooszczędność urządzenia oraz moc. Im większa moc, tym powietrze nawilżane jest w krótszym czasie. Na skuteczność pracy nawilżacza powietrza mają również wpływ zamontowane w nim filtry. Przykładowo, filtr HEPA dodatkowo usuwa zanieczyszczenia i alergeny, a filtr węglowy neutralizuje nieprzyjemne zapachy. 

 

Cichy nawilżacz powietrza na dobry sen maluszka

Nawilżacz powietrza dla dziecka, który pracuje cicho i niemalże niezauważalnie to gwarancja spokojnego i nieprzerywanego częstymi pobudkami snu dziecka. Pomyślcie jednak też o jego bezpieczeństwie. W pokoju najmłodszych członków rodziny raczej nie wstawialibyśmy nawilżaczy parowych, które emitują ciepłe powietrze, ale także nagrzewają się na skutek podgrzewania wody. Raczej zdecydowalibyśmy się na cichszy nawilżacz powietrza ultradźwiękowy oraz nawilżacz powietrza ewaporacyjny, który nie stanowi zagrożenia dla malucha. Możemy go postawić w dowolnym miejscu.  Mamy tutaj duże pole do popisu wybierając model pasujący do aranżacji wnętrza pokoju lub też uniwersalny nawilżacz powietrza o ponadczasowym designie. W końcu będzie on nam służył przez wiele lat.

 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny