ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Oddychanie czystym powietrzem - oczyszczacze i nawilżacze

Jest nam niezbędny do życia, tak samo, jak woda i jedzenie, aczkolwiek jego brak zabiłby nas znacznie szybciej niż pragnienie czy głód. Mowa o tlenie, który znajduje się w otaczającym nas powietrzu, którym oddychamy. Niestety, oprócz tlenu i azotu, w powietrzu znajduje się wiele substancji, które są dla nas niepożądane i zagrażają naszemu zdrowiu oraz życiu. Szczególnie zimą doskwiera nam smog, a że co jakiś czas musimy otworzyć w domu okna, by go przewietrzyć, smog z zewnątrz dostaje się do środka. W ten sposób nawet w domu oddychamy zanieczyszczonym powietrzem.

Oprócz zanieczyszczeń, powietrze w naszych domach w wyniku konieczności ogrzewania, jest suche i wymaga nawilżenia. Dlatego powstały takie urządzenia, jak oczyszczacze i nawilżacze powietrza.

 

Czym są oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacz powietrza, to urządzenie posiadające filtry, które, jak sama nazwa wskazuje, oczyszczają powietrze z niepożądanych substancji i zanieczyszczeń. Większość urządzeń jest wyposażona w filtry HEPA, które pozwalają oczyścić powietrze z tego, co najbardziej niebezpieczne, czyli pyłów PM 2,5 oraz PM10. Oprócz tego, oczyszczacze powietrza potrafią pomóc nam pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, na przykład dymu papierosowego czy zapachów odzwierzęcych. W przypadku najbardziej zaawansowanych urządzeń możliwe jest nawet pozbycie się z powietrza grzybów, roztoczy czy wirusów.

Oczyszczacz powietrza jest najbardziej przydatny dla osób mieszkających w dużych i mocno zanieczyszczonych miastach, a szczególnie w ich centrach. Doceniają je alergicy i osoby z chorobami układu pokarmowego, gdyż zdecydowanie łatwiej im się oddycha. Najlepiej korzystać z oczyszczacza w okresie grzewczym i zimowym, kiedy natężenie smogu jest największe. Rozważyć korzystanie z oczyszczacza powietrza powinni także palacze, którzy palą papierosy w domu. Dzięki niemu nie będą wdychali z powrotem dymu, który wydychają po zaciągnięciu się papierosem. Ponadto oczyszczacze pomogą zminimalizować bierne palenie innych domowników.

 

Czym jest nawilżacz powietrza?

Idealna wilgotność powietrza w pomieszczeniu, to od 40 do 60%. Można ją zmierzyć za pomocą wilgotnościomierza. Niestety zimą, podczas okresu grzewczego, wilgotność powietrza w naszych mieszkaniach spada. Powietrze jest suche i zaczynamy to odczuwać poprzez np. suchość w nosie i ustach, szczególnie po nocy. Odpowiednie nawilżenie śluzówek jest bardzo ważne, gdyż wysuszone są bardziej podatne na infekcje. Jeśli więc mamy w domu zbyt suche powietrze, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Jest to urządzenie, które wykorzystuje wlewaną do niego wodę, do nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

Istnieje wiele rodzajów nawilżaczy powietrza. Najprostsze nawilżacze ceramiczne, to pojemniki, które po wlaniu wody zawiesza się na grzejniku. Oprócz nich dostępne są na rynku także nawilżacze parowe, mechaniczne bądź ultradźwiękowe. W przypadku nawilżacza ceramicznego, woda w nim nagrzewa się od kaloryfera i paruje nawilżając powietrze w pomieszczeniu. Nawilżacze parowe działają podobnie, jednak są zasilane prądem elektrycznym. Ultradźwiękowe zaś nawilżają powietrze poprzez rozbijanie ultradźwiękami cząsteczek wody i wytwarzanie mgiełki, która może być podgrzewana lub nie. Mechaniczne zaś nawilżają wkład obecny w obudowie, a następnie wydmuchują wilgoć do pomieszczenia za pomocą wentylatora pary wodnej. Proces ten jednak jest dość długotrwały, a także hałaśliwy. Na pewno taki nawilżacz nie nada się do pokoju dziecięcego. Wybierając nawilżacz należy zwrócić uwagę na informacje od producenta dotyczące wielkości pomieszczenia, jakie są w stanie nawilżyć. Niektóre nawilżacze posiadają dodatkowe funkcje, np. możliwość dodania olejków eterycznych i odświeżenia powietrza poprzez nadanie ładnego zapachu. Wiele modeli posiada też funkcję jonizacji, czyli wytwarzania jonów ujemnych, pozwalających na pozbycie się drobnoustrojów z powietrza.

nawilzacz powietrza

Oczyszczacz i nawilżacz jednocześnie?

Jedno urządzenie, które zarówno oczyszcza, jak i nawilża powietrze jednocześnie? To możliwe! Na rynku istnieją oczyszczacze powietrza, które posiadają dodatkową możliwość nawilżania powietrza. Podobnie jest w przypadku nawilżaczy. Istnieją modele, które posiadają również filtry oczyszczające powietrze. Oczywiście decydując się na zakup jednego urządzenia z obydwoma funkcjami, należy liczyć się z wysoką jego ceną. Jeśli chodzi o oczyszczacze powietrza, najtańsze i najprostsze zarazem, kosztują od kilkuset złotych, a zaawansowane nawet 2-3 tysiące złotych. Do tego dochodzą koszty związane z wymianą filtrów. W przypadku zaś nawilżaczy, najtańsze są oczywiście ceramiczne, których ceny wahają się od zaledwie kilku do kilkudziesięciu złotych. Parowe czy ultradźwiękowe nawilżacze, to koszt około 100 złotych. Natomiast nawilżacze zaawansowane, z dodatkowymi funkcjami, w tym łączące nawilżanie z oczyszczaniem powietrza, mogą kosztować nawet kilkaset czy tysiąc złotych.

 

Oddychanie czystym powietrzem = zdrowie

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do rozwoju wielu chorób układu oddechowego oraz układu krążenia. W najlepszym przypadku możemy mieć do czynienia z częstymi, drobnymi infekcjami czy alergią. Poważniejszą chorobą powodowaną przez zanieczyszczenia jest astma. Ponadto smog przyczynia się także do poważnych chorób płuc i serca, które mogą nawet zagrażać życiu.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Dlatego ważne jest, by zadbać o powietrze, jakim oddychamy w domu. Wystarczy, że na zewnątrz musimy oddychać dymem, spalinami samochodów i zanieczyszczeniami, których w ogóle nie widać. Stanowczo więc warto posiadać w domu oczyszczacz powietrza, jak i nawilżacz. Urządzenia przydadzą się szczególnie w domach z małymi dziećmi. Oczyszczacze powietrza są wykorzystywane nawet w przedszkolach. Oczywiście oczyszczacze nie są cudownym rozwiązaniem problemu zanieczyszczenia powietrza, bo takiego rozwiązania nie ma i raczej nie będzie, jednak pozwalają zminimalizować ilość szkodliwych substancji.

nawilzacz i oczyszczacz powietrza lw 110 czarny

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny