ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Termometr bezdotykowy jest wygodną alternatywą dla klasycznych termometrów elektronicznych. Pozwala na szybsze dokonanie pomiaru temperatury ciała oraz natychmiastowe otrzymanie precyzyjnego wyniku. Już teraz dowiedz się, na jakiej zasadzie działają termometry bezkontaktowe i dlaczego warto w nie zainwestować.

Co to jest termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy nazywany jest inaczej termometrem laserowym lub bezkontaktowym. Jest to urządzenie medyczne, które mierzy temperaturę ciała w kilka sekund. W tego typu sprzęcie zastosowana jest technologia podczerwieni, która sprawia, że pomiar temperatury ciała obywa się bez dotykania skóry osoby badanej.

W stosunku do klasycznych termometrów elektronicznych, termometr bezdotykowy jest bardziej higieniczny i pozwala na wykonywanie pomiarów u wielu osób w krótkich odstępach czasowych. Na szczególną uwagę zasługuje także wielofunkcyjność takiego urządzenia. Termometrem bezdotykowym precyzyjnie zmierzymy m.in. temperaturę płynów czy temperaturę otoczenia. Może być on także stosowany do przeprowadzania pomiarów w nocy, bez potrzeby budzenia osoby chorej.

 

Na jakiej zasadzie działa termometr bezdotykowy?

Metoda działania termometru bezkontaktowego oparta jest na występowaniu zjawiska promieniowania podczerwonego. Tego typu promieniowanie, inaczej zwane promieniowaniem cieplnym, emitują organizmy żywe i przedmioty, których temperatura jest wyższa od zera bezwzględnego. Promieniowania podczerwonego nie możemy zobaczyć gołym okiem, można go jednak zmierzyć czujnikiem podczerwieni, który znajdziemy w termometrze bezkontaktowym. Zainstalowany w nim specjalny sensor odczytuje temperaturę wyłącznie ze źródła ciepła, na które jest skierowany (np. czoło). Umożliwia to dokonanie pomiaru w ciągu 1-2 sekund z bardzo dużą dokładnością – nawet do 0,1 stopni Celsjusza.

 

Jak mierzyć temperaturę?

Gdzie mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym na podczerwień? Najczęściej wykorzystywanym do tego miejscem jest czoło. W tym wypadku termometr bezdotykowy należy włączyć i skierować prostopadle do środka czoła domownika lub pacjenta, który przebywa w szpitalu. Następnie termometr należy odpowiednio zbliżyć do czoła – najczęściej na odległość około 2-3 centymetrów. Sensor powinien być skierowany na czystą skórę, na której nie znajdują się włosy lub brwi. Kiedy termometr jest odpowiednio ustawiony, możemy zwolnić specjalny przycisk, a następnie przytrzymać sprzęt nieruchomo przez około 2 sekundy. Wynik pomiaru temperatury ukaże się wówczas na małym wyświetlaczu. W niektórych modelach termometrów bezkontaktowych, dostajemy także informację, czy zmierzona temperatura ciała jest prawidłowa czy nie. Wyświetlacz zmienia się w zależności od opcji na kolor zielony lub czerwony.

 

Termometr elektroniczny – Zalety

Popularność termometrów bezdotykowych z atestem medycznym opiera się na ograniczeniu ryzyka przenoszenia bakterii i wirusów z jednej osoby badanej na drugą. Dlatego termometr bezkontaktowy będzie sprawdzał się świetnie w szpitalach i przychodniach, ale także w domu, gdy choruje więcej niż jeden z domowników. Urządzenie nie wymaga w takich przypadkach każdorazowej dezynfekcji. Dodatkowo termometry na podczerwień pozwalają na kilkukrotne mierzenie temperatury pacjenta, nawet wtedy, kiedy śpi. Taka funkcjonalność jest niezwykle pomocna do sprawdzania, czy np. małe dziecko gorączkuje w nocy, czy jego temperatura ciała obniża się. Nocny pomiar podczas snu będzie także wygodny, gdy opiekujemy się osobą starszą.

termometr bezdotykowy

Jaki termometr bez kontaktowy dla dziecka?

Wybór termometru bezdotykowego dla niemowlaka jest bardzo często dobrą decyzją. Po urządzenie na podczerwień sięgają szczególnie rodzice i opiekunowie małych dzieci, dla których trudne jest utrzymanie malucha spokojnie w jednej pozycji podczas mierzenie temperatury. Zastosowanie termometru bezdotykowego dla dziecka nie ogranicza się jedynie do sytuacji, kiedy pociecha jest chora i gorączkuje. Dzięki temu sprzętowi medycznemu skutecznie zmierzymy np. temperaturę pokarmu w butelce, wody do kąpieli lub temperaturę powietrza. Termometr bezkontaktowy będzie także dobrą opcją, jeśli wybieramy się w podróż i chcemy mieć nasz organizm cały czas pod kontrolą.   

 

Ile kosztuje termometr bezdotykowy?

Termometr bezdotykowy jest droższy od klasycznego termometru elektronicznego, który umieszczamy zazwyczaj pod pachą. Na urządzenie na podczerwień trzeba przeznaczyć około 130-200 złotych. W tej kwocie zakupimy już termometr bezdotykowy z atestem medycznym, który gwarantuje nam sprawne i bezpieczne działanie.

 

Gdzie kupić dobry termometr bezdotykowy?

Dobre, lekarskie termometry bezdotykowe, przeznaczone również do użytku domowego, można zakupić w profesjonalnym sklepie medycznym (np. Kredos). Wówczas mamy pewność, że otrzymujemy dobrze działające, sprawdzone urządzenie z certyfikatem. Wiele urządzeń posiada w zestawie etui na termometr bezdotykowy, które ułatwia jego przechowywanie. Specjalny pokrowiec pozwoli przede wszystkim zapobiec uszkodzeniu sprzętu.  

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny