ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Wady i zalety termometrów lekarskich – jakie rozwiązania najlepiej stosować w domu

Termometry lekarskie są urządzeniami, które znaleźć można w każdej domowej apteczce. Szeroki zakres temperatur – z reguły od 32°C do 42°C (opcje douszne nawet od 0°C do 100°C), a także możliwość szybkiego zaobserwowania niepokojących zmian ciepłoty ciała, pozwala z ich pomocą odpowiednio zareagować. Jaki termometr warto zakupić do użytku domowego?

 

Kilka słów o gorączce…

Gorączka  i podwyższona temperatura naszego ciała to sygnał organizmu, wskazujący na to, iż dzieje się coś niepokojącego, a nasze ciało wchodzi w stan obronny.

Poprzez wyższą temperaturę nasz organizm zmniejsza stężenie żelaza oraz cynku w osoczu krwi, czego efektem jest wstrzymanie namnażania się bakterii, a co za tym idzie hamowanie rozwoju choroby. Gorączka przyspiesza również metabolizm, co korzystnie wpływa na szybsze oczyszczenie organizmu z toksyn, skutecznie skracając okres trwania choroby. Pozytywny wpływ gorączki na zdrowie widzimy wówczas, gdy temperatura nie przekracza 38,5°C. W tej sytuacji, gdy objawy gorączki są do zniesienia, warto pozwolić organizmowi na samodzielną walkę, bez stosowania leków na zbicie temperatury. Konieczne jest jednak jej stałe monitorowanie – stale podnosząca się temperatura z funkcji obronnej może obrócić się przeciwko zdrowiu. Dobry termometr lekarski pomoże skutecznie ocenić zmiany w temperaturze ciała, dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy.

 

Jakie termometry lekarskie rozróżniamy?

Znane nam z dawien dawna szklane termometry rtęciowe odeszły już w niepamięć, jednak ich miejsce zajęły inne opcje, które w pomiarze wykorzystują alkohol lub galistan. Dla użytku domowego możemy zakupić termometry tradycyjne, które pozwalają dokonać pomiaru pod pachą, w odbycie bądź pod językiem, wymagające każdorazowej dezynfekcji. Inną opcją są termometry douszne, dzięki którym, pomiar dokonywany jest w uchu – zapewniają one dokładny i szybki wynik, a dla utrzymania ich higieny wystarczy wymienić jednorazową osłonkę. Szczególnie popularne stały się ostatnio termometry bezdotykowe, które pozwalają na szybki pomiar temperatury na skroni lub czole badanego bez konieczności dokonywania dezynfekcji po każdorazowym zastosowaniu.

mierzenie temperatury dziecka ucho 

Wady i zalety termometrów lekarskich

Klasyczne termometry szklane to praktyczne, aczkolwiek dla określenia temperatury wymagające nieco dłuższej chwili – najczęściej około 5 minut. Ich zaletą jest jednak wysoka dokładność. Przed ich użyciem należy je strzepnąć, a po zmierzeniu temperatury zdezynfekować. Najdokładniejszych odczyt dokonany tym typem termometru zyskać można poprzez pomiar przez odbyt, jednak najczęściej stosowane jest mierzenie ciepłoty ciała pod pachą lub pod językiem. Do zalet tego rodzaju termometrów należy również brak dodatkowego zasilania – nie musimy wymieniać w nich baterii ani ich ładować, przez co są niezawodne i zawsze gotowe do działania. Z racji na ich budowę, nie są to termometry do samodzielnego stosowania ich przez dzieci.

Termometry elektroniczne to kolejna alternatywa podobna do opcji tradycyjnej – oferuje zbliżone możliwości pomiaru i formę, jednak istnieją pomiędzy nimi kluczowe różnice. Termometry te nie wymagają  strząsania przed dokonaniem pomiaru, a wynik jest bardziej precyzyjny i łatwiejszy w odczytaniu. Ich główną zaletą jest również szybkość – wynik sygnalizowany dźwiękiem uzyskujemy do maksymalnie 15 sekund. Niestety mają one również pewne wady. Ich działanie narażone jest na pola elektromagnetyczne innych urządzeń np. smartfonów, co może wpływać na poprawność ich działania, a dodatkowo wymagają regularnej wymiany baterii.

Termometry douszne to wygoda i szybkość pomiaru (około 1 sekundy), jednak niezbędne jest nabycie pewnej wprawy w ich obsłudze. Opcja ta świetnie sprawdza się szczególnie u małych dzieci. Podstawową wadą termometrów lekarskich tego typu jest mniejsza dokładność, niemniej posiadają one większy zakres pomiaru – pomagają rozpoznać także hipotermię. Rozwiązanie to najczęściej stosowane jest w szpitalach, gdzie po każdorazowym użyciu wymaga wymiany końcówki.

Ogromną popularność zyskały ostatnimi czasy termometry bezdotykowe – tzw. sensoryczne, które należą do rozwiązań o najwyższym zaawansowaniu technicznym. Pomiar temperatury dokonywany jest w ich przypadku bez kontaktu z badanym, a wszystko dzięki wykorzystaniu technologii IR – podczerwieni. Podobnie jak w przypadku termometrów dousznych wynik pomiaru uzyskiwany jest tutaj w niespełna sekundę. Jest to świetna alternatywa dla szpitali oraz rodziców małych dzieci, gdyż pozwala ona na łatwe i szybkie zmierzenie temperatury, szczególnie w przypadku ruchliwych pacjentów. Wadą tego rozwiązania jest konieczność regularnej wymiany baterii lub ładowania. Co więcej, dla uzyskania najbardziej miarodajnego wyniku, badana powierzchnia musi być czysta, wolna od kremów i tłustych filmów.

termometr elektroniczny wielofunkcyjny ft90

Jak widać wybór termometrów jest naprawdę spory, dlatego w zależności od częstotliwości ich wykorzystania, indywidualnych potrzeb i co nie mniej ważne funduszy, znaleźć można model idealnie pasujący dla domu, jak i dla placówek medycznych.

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny