ZAMKNIJ ZAMKNIJ

Restrykcyjna dieta, regularne treningi i ściśle wyznaczona waga docelowa - to rzeczywistość wielu osób będących na diecie. Jeszcze do niedawna jedynym wyznacznikiem postępów w walce o zdrową sylwetkę była kontrola masy ciała. Od jakiegoś czasu  lekarze i eksperci zgodnie zalecają, aby nie sugerować się wyłącznie wagą, ale także brać pod uwagę np. obwody poszczególnych części ciała. Czy to oznacza, że waga łazienkowa nie jest do niczego potrzebna i nie warto w nią inwestować?

Pomiary masy ciała - waga a poziom tkanki tłuszczowej i wskaźnik BMI

Zalecenia ekspertów dotyczące pomiarów obwodów jako oceny postępów w zrzucaniu nadprogramowych kilogramów nie wzięła się znikąd.

Osoby, które sugerowały się wyłącznie wagą, często miały zaburzony obraz swojego ciała. Tkanka mięśniowa jest cięższa od tłuszczowej więc wskutek rozpoczęcia treningów, bywa tak, że w początkowej fazie diety masa ciała nie ulega zmniejszeniu - stoi w miejscu, a nawet może wzrosnąć. Tymczasem pomimo tego, że tkanka mięśniowa waży więcej od tłuszczowej, jej objętość jest mniejsza. Efektem tego jest sytuacja, gdy wzrost masy ciała idzie w parze ze znacznym spadkiem obwodów i wymodelowania sylwetki, jednak nie jest to dostrzegane przez osobę trenującą. Taka sytuacja prowadzi do demotywacji, a niejednokrotnie jest powodem stanu przygnębienia.

 

Jak prawidłowo się ważyć?

  • Waż się rano - najlepiej na czczo, po porannej toalecie. Wieczorem waga jest wyższa niż o poranku.
  • Waż się nago - niektóre tkaniny, z których wykonywane są ubrania, mogą zakłamywać wynik pomiarów. Wystarczy, że stając na wadze, będziesz mieć na sobie ciężkie jeansy, a waga już wskaże wartość większą niż prawdziwa.
  • Waż się regularnie - wystarczy raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Codzienne ważenie się nie ma sensu.
  • Waż się o tej samej porze - staraj się dokonywać pomiaru masy ciała o stałych porach dnia, dzięki czemu wynik będzie najbardziej wiarygodny.

Pamiętaj, że masa ciała to nie jedyna wartość, jaką należy kontrolować. Znacznie ważniejszą informacją jest wskaźnik BMI oraz poziom tkanki tłuszczowej. Czasem osoby, które mają pozornie wysoką wagę, posiadają właściwy poziom tkanki tłuszczowej, podczas gdy wskaźnik ten może być zawyżony nawet u szczupłego człowieka. Kontrola masy ciała nie służy wyłącznie kwestiom wizualnym. Regularne pomiary pozwalają zauważyć intensywny spadek wagi, mogący być objawem choroby. Warto zapisywać wyniki pomiarów, aby móc w porę zauważyć np. niebezpieczne skoki masy ciała.

kobieta na wadze

Czym się różni waga diagnostyczna od zwykłej?

Skoro regularna kontrola wagi jest zalecana, to oczywiste jest, że warto znaleźć nieco miejsca w swojej domowej łazience, aby umieścić w niej wagę łazienkową. Coraz więcej osób pragnie mieć w swoich czterech kątach rozwiązania rodem z najlepszego klubu fitness i decyduje się na zakup wagi diagnostycznej. Czym jest taka waga? Jakie wartości wskazuje? I czym różni się od zwykłej wagi łazienkowej? Z pozoru wygląda przecież dokładnie tak samo, jednak odróżnia ją postęp technologiczny - niektóre wagi diagnostyczne mają nawet wbudowany Bluetooth! Głównym ich wyznacznikiem są pomiary parametrów innych niż masa ciała.

 

Co pokazują wagi diagnostyczne?

  • Procentowy pomiar tkanki tłuszczowej;
  • Podstawowe i maksymalne zapotrzebowanie kaloryczne;
  • Ilość wody w organizmie;
  • Gęstość i masę kośćca;
  • Wskaźnik BMI;
  • Biologiczny wiek metaboliczny.

To tylko przykładowe parametry, które różnią się w przypadku poszczególnych wag diagnostycznych. Nie każda waga z tej kategorii prezentuje te same wskaźniki. Zdecyduj więc, na których pomiarach Ci zależy i wybierz odpowiedni model urządzenia.

 

Waga łazienkowa - jaką wybrać?

Jeśli dbasz o swoją sylwetkę pod okiem dietetyka lub trenera fitness, z pewnością regularnie sprawdzają oni parametry Twojego ciała. Zakładając więc, że waga ma służyć jedynie bieżącej kontroli masy ciała, sprawdzi się u Ciebie nawet zwykła waga łazienkowa. W wypadku, gdy oprócz masy ciała chcesz kontrolować również procentowy skład zawartości tkanki tłuszczowej i mięśniowej bądź oszacować swój wiek metaboliczny, zainwestuj w wagę diagnostyczną. Podczas wyboru tego urządzenia, zwróć uwagę na to, jakie dane wskazuje oraz na jego funkcjonalność. Sposób zasilania, zakres pomiaru i lista parametrów, które obrazuje waga, są bardzo istotne - w końcu to na ich podstawie będziesz kontrolować postępy swoich zmagań.

Teoretycznie wskaźnik BMI możesz obliczyć samodzielnie. O wiele łatwiej jednak jest  po prostu wejść na wagę, która w pamięci podręcznej ma zakodowane dane właściciela i sprawdzić, czy BMI jest w normie. Na wadze diagnostycznej możesz zapisać profile nawet kilku członków rodziny. Zdrowy styl życia oznacza kompleksowe podejście do tematu właściwej masy ciała. Zwracaj uwagę na to, co jesz i dbaj o aktywność fizyczną. Wybierając wagę łazienkową, możesz również zasugerować się jej wyglądem. Wybierz taki model, który będzie współgrał z wystrojem Twojej łazienki, a urządzenie stanie się jej stylowym wyposażeniem. Różnorodność wzorów i kolorów z pewnością Ci to ułatwi.

waga medyczna lazienkowa seca804

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny