ZAMKNIJ ZAMKNIJ

zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim pełnowartościowa, zbilansowana dieta, w której nie ma przetworzonej żywności, słodkich napojów i zbyt dużej ilości węglowodanów prostych. To tak skomponowane menu, które w każdym posiłku zawiera niezbędne makroelementy, odpowiednio kaloryczne dania i wszystko to, co dla organizmu odgrywa wartość nadrzędną. Zdrowe jedzenie to przede wszystkim pięć posiłków dziennie, bogatych w owoce i warzywa, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze i białko, a także minimum 2 litry wody dziennie.

  • 10 objawów mogących świadczyć o chorobach serca

    Czujesz częste kłucie w klatce piersiowej? Masz zadyszki, które uniemożliwiają Tobie prawidłowe funkcjonowanie? Bez wątpienia żadnych objawów mogących świadczyć o chorobach serca, nie można lekceważyć. Każda, najmniejsza nawet przypadłość może być wynikiem chorób serca lub zaburzeń jego rytmu.

  • 4 kroki do realizacji noworocznych postanowień – zrzuć szybko i zdrowo zbędne kilogramy

    Nowy Rok zawsze niesie za sobą nowe cele i postanowienia. Wśród noworocznych postanowień od wielu lat królują te dotyczące wprowadzenia zdrowego stylu życia: rzucenie palenia, regularne uprawianie sportu i zrzucenie kilku kilogramów. Co zrobić, aby po raz kolejny nie skończyło się na noworocznych postanowieniach? Jak przestać stale powtarzać mantrę „od poniedziałku” i od razu zabrać się za realizację wyznaczonych celów? Dobrze zbilansowana dieta to nie tylko klucz do szczupłej sylwetki, ale także przepustka dozdrowia i dobrego samopoczucia. Zobacz więc, jakie 4 kroki warto wykonać, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

  • badanie-poziomu-wody-w-organizmie

    Badania na poziom wody w organizmie

    Ile pić wody przy odchudzaniu?

    Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien dziennie wypijać ok. 2,5 litra wody, chociaż tak naprawdę jest to uzależnione od jego wagi, wzrostu, aktywności fizycznej, ilości spożywanych pokarmów, uwarunkowań genetycznych, a także pory roku. Wiele osób ma problem z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości płynów, co przejawia się zatrzymaniem wody w organizmie oraz odwodnieniem. Jak sprawdzić poziom wody w organizmie i jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

  • co-jesc-przy-wysokim-cukrze

    Co reguluje poziom cukru we krwi?

    U zdrowego człowieka trzustka w prawidłowy sposób wytwarza insulinę, która odpowiada za właściwy poziom glukozy we krwi, jest on przez cały czas w normie. U niektórych w tym obszarze organizmu dochodzi do mniejszych i większych zaburzeń, insulina jest wydzielana w niewielkich ilościach lub trzustka nie ma w ogóle zdolności do jej produkcji. Co reguluje poziom glukozy we krwi, czyli jak powinna wyglądać dieta cukrzyka? 

  • wskaznik-bmi

    Co to jest BMI?

    BMI to wskaźnik masy ciała, który pozwala na samodzielne wyliczenie, czy nasza waga jest w normie czy mamy nadwagę bądź otyłość lub wręcz przeciwnie – niedowagę, a nawet wychudzenie. Badanie BMI jest jednym z podstawowych, które wykorzystują dietetycy oraz lekarze przy ocenie stanu pacjenta pod względem jego wagi. Co oznacza skrót BMI, jak się go oblicza i czy jest wystarczająco wiarygodny?

  • dieta_dobra_dla_serca

    Czy istnieje dieta korzystna dla serca?

    Serce jest narządem, które w organizmie człowieka musi wykonać ogrom pracy. W ciągu jednego dnia, kurczy się około 100 tysięcy razy i pompuje 7 tysięcy litrów krwi. Praca ta widać jest dla niego niełatwa, gdyż jak się okazuje, obecnie już co drugi Polak umiera na choroby serca. Zapobieganie im łączy się również ze zmianami nawyków żywieniowych.

  • Dieta w nadciśnieniu tętniczym

    Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najpowszechniejszych chorób układów krążenia. Dane wskazują, że ma je aż 30-45% dorosłych Polaków, z czego jedna trzecia jest nieświadoma swojej choroby.

    Nadciśnienie tętnicze charakteryzuje się stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi powyżej 140/90. Do jego rozwoju najsilniej przyczynia się otyłość, palenie tytoniu, picie alkoholu, nadmierne spożycie sodu oraz stres. Komplikacje wynikające z nadciśnienia mogą być poważne i niekiedy zagrażające życiu. Z tego względu niezmiernie istotne jest zbijanie ciśnienia, aby utrzymywać je na prawidłowym poziomie.

  • Ile pić wody? Kalkulator

    Woda jest nam niezbędna do życia, ale tylko wtedy zaspokaja nasze pragnienie oraz zapotrzebowanie naszego organizmu, jeżeli jest spożywana w odpowiednich ilościach. Istnieje wiele zaleceń dotyczących dziennego zapotrzebowania na wodę, jak również mamy dostęp do internetowych kalkulatorów, z których dowiadujemy się, ile pić wody. Dowiedz się więc, ile powinno się pić wody dziennie, aby bilans wodny był w normie. 

  • Jak nie przytyć w czasie pandemii COVID-19

    Pandemia COVID-19 postawiła przed światem niespotykane wcześniej wyzwania. Jednym z nich jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, praca zdalna oraz ograniczenie działalności branży fitness znacznie zmniejszyła aktywność fizyczną społeczeństwa. Jest to o tyle niepokojące, że osoby z nadmierną masą ciała są znacznie bardziej narażone na ciężki przebieg infekcji. Wykazują również większy odsetek umieralności[1].

  • Jak zbudować masę mięśniową

    Jak zbudować masę mięśniową?

    Budowanie masy mięśniowej jest procesem, trwającym czasem kilka miesięcy, a nawet kilka lat, w zależności od efektów, jakie chcemy osiągnąć. Na powodzenie wpływ ma wiele czynników i przy planowaniu budowania mięśni trzeba uwzględnić kilka czynników, zmieniając zarówno nawyki żywieniowe, jak również plan treningowy. Jak zrobić masę mięśniową bezpiecznie, szybko i skutecznie?

  • Niedobór tłuszczów. Jak go rozpoznać i jakie są jego konsekwencje?

    Niedobór tłuszczów w organizmie jest równie niebezpieczny jak jego nadmiar, dlatego powinno się stosować zbilansowaną dietę, jak również kontrolować regularnie skład masy naszego ciała. Tłuszcz odgrywa ważną rolę w naszym organizmie, jednak tylko ten dobry i pozytywnie wpływający na mechanizmy zachodzące w poszczególnych organach i układach. Co świadczy o niedoborze tłuszczu w diecie i jak możemy go uzupełnić? 

  • tluszcz-na-brzuchu

    Otłuszczenie narządów wewnętrznych

    Podstawowym wskaźnikiem prawidłowej masy ciała jest BMI, który jednak nie dostarcza nam niezwykle cennych informacji dotyczących zawartości tłuszczu w naszym organizmie. Często nie jesteśmy świadomi, że mamy problem otłuszczenia narządów wewnętrznych, ponieważ nasza waga jest w normie. Nierzadko nadmiar tłuszczu dotyczy osób szczupłych, innym razem zmagających się z otyłością brzuszną.

  • Waga dietetyczna. Jak wybrać wagę kuchenną dla diabetyków i sportowców?

    Wagi kuchenne wykorzystywane są w kuchni od wieków, chociaż na przestrzeni lat przeszły ogromne zmiany w mechanizmie działania oraz funkcjonalnościach. Pojawiła się waga dietetyczna, która dla wielu stała się lepszą alternatywą dla tradycyjnej wagi kuchennej, ponieważ umożliwia kontrolę spożywanych wartości odżywczych i kalorii. Polecana jest w szczególności diabetykom, sportowcom, ale też wszystkim tym, którzy są fanami zdrowego odżywiania. 

Kredos doradza

Copyright © 2024 Kredos Sklep Medyczny